Mag. art. Dávid Paška

narodený v Bratislave / Slovensko

divadelný režisér, dramatik a spisovateľ.

Divadelnú réžiu som vyštudoval na Max Reinhardt Seminar vo Viedni (mdw – Univerzita hudby a múzických umení Kunst Wien), okrem iných u Anna Maria Krassnigg, David Bösch, Dušan David Pařízek a Martin Kušej. Už od ukončenia štúdia divadelnej réžie sa naplno venujem inscenovaniu modernej, vlastnej autorskej a taktiež klasickej drámy na medzinárodnej úrovni.

Moja inscenácia hry "Mlčanie" od Nathalie Sarraute bola pozvaná na festival mladej réžie Körber v Hamburgu a prvé uvedenie hry "ein jedermann" od Thomasa Perleho v rumunskom Teatrul National Radu Stanca bolo zaradené do programu medzinárodného divadelného festivalu FITS (v roku 2022).

V sezóne 2022/2023 som s mojim stálym umeleckým tímom (Scénografia: Julius Leon Seiler, Kostýmy: Maria-Lena Poindl) najprv uviedol vlastnú novú hru na motívy Čapkovho R.U.R. pod názvom "NAT.U.R.AL" v Linzi, v ktorej sme spoločne s Keplerovou univerzitou integrovali Boston Dynamics robota do inscenácie a naša prednedávnom odohraná premiéra (03/2023) Schillerovej hry "Don Karlos" v Kasematten Wiener Neustadt pod wortwiege získala veľmi pozitívne ohlasy od rakúskej kritiky a obecenstva.

V súčasnosti pripravujeme niekoľko nových projektov – v Rakúsku, Nemecku, Poľsku, ale aj na Slovensku.

V roku 2021 vyšla jeho ocenená básnická zbierka Nomos Črepín a Vrások.

Znalosť jazykov: rodný Slovenský jazyk (C2), Nemecký jazyk (C1), Anglický jazyk (C1), Český jazyk (C1)