ein jedermann

O pohodlnosti a zisku, doslova cez mŕtvoly... Po výbornej inscenácii LIVE (2020, réžia Bobi Pricop) sa nemecký dramatik rumunského pôvodu Thomas Perle vracia s ostrou úpravou jedného z rakúskych referenčných textov, adaptované na rumunský kontext Divadlo - "Jedermann" (text Huga von Hoffmannstahla z roku 1911) - sa vrátilo do nemeckého oddelenia Národného divadla "Radu Stanca" v Sibiu. "Ein Jedermann/domnul iedeman" v réžii mladého slovenského režiséra Dávida Pašku má premiéru 20. januára o 19:30 v Sala Mare Národného divadla "Radu Stanca" Sibiu. Projekt podporuje Rakúske kultúrne fórum.

Po premiére v Berlíne v roku 1911 sa text Huga von Hoffmannstahla od roku 1920 každoročne uvádza na Salzburskom festivale a stal sa ústredným dielom tohto prestížneho kultúrneho podujatia a skúšobným kameňom rakúskych režisérov a hercov. Ako reinterpretácia stredovekej mysterióznej hry (dramatický spis, ktorý mal pôvodne náboženský charakter), je moralizujúci príbeh o úpadku a smrti muža, ktorého jediným cieľom je bohatstvo a sláva, jedným z absolútnych míľnikov dnešnej nemeckej literatúry. a považuje sa za rakúsku repliku slávnej Goetheho "Pästi".

Pre dramatika Thomasa Perleho sa "Jedermann" stáva zámienkou na neohrozený vpád do bezprostrednej súčasnosti Rumunska a Rakúska po pomyselnej línii zo Salzburgu do Sibiu. "V Ocna Sibiului sa domnul iedeman spolu s rodinou a personálom kúpil do tohto niekdajšieho luxusného kúpeľného mesta, ktoré vzniklo v časoch rozkvetu habsburskej ríše. Tu sníva o lyžiarskom stredisku ako v Rakúsku, svojom osobnom Ischgl, pre ktorý treba vyrúbať rumunský les, nech to stojí, čo to stojí, napokon vytvára pracovné miesta pre miestne obyvateľstvo. Pani Jedermannová po jeho boku ticho trpí, manželstvo s manželom je súčasťou meštiackej fasády, ktorú obaja stoicky zastávajú. Svoju pravú lásku môže prežiť len v tajnosti, v krátkych chvíľach náklonnosti medzi hlavným chodom a dezertom na benefičnom gala, ktoré jeho manželka organizuje špeciálne pre vec, ktorú považuje za dobrú," hovorí Thomas Perle.

"Ein Jedermann - domnul iedeman - je ignorantský Západ, ktorý prišiel do Rumunska a myslí si, že si môže kúpiť čokoľvek. Postava, ktorej nie je nič sväté. Je to moja doteraz najpolitickejšia hra o vražde boháča, ktorá rozoberá zvrátenosť kapitalizmu. Celé to na benefičnom gala organizovanom frau Jedermann, ktorá v origináli neexistuje. Melania Trumpová, ktorá sa uchádza o priazeň a lásku svojho manžela, spolu s milencom, ktorý je milencom v domnul iedeman. Veľkú úlohu hrá aj smrť, nie ako alegorická postava, ale ako mŕtvy muž v lese, zavraždený drevorubačskou mafiou a stály spoločník nás smrteľníkov," dodáva dramatik.

"Ein Jedermann" od Thomasa Perleho je charakteristický pre našu kapitalistickú súčasnosť, v ktorej ani prírodné zdroje, ani ľudské životy nemajú väčšiu hodnotu ako finančný zisk, v ktorej je Západ spolupáchateľom aj spolupáchateľom a v ktorej sú sexuálne a etnické menšiny. Stále to nie je rovnaké postavenie a rovnaké príležitosti s bielou, rovnou normou. Svedčí o elitárskej spoločnosti, ktorá je podľa hesla "jedz alebo zomri" páchateľom aj obeťou sama seba. A ak každý v pôvodnom texte vidí len to, aký je skazený a deštruktívny, keď mu hrozí vlastná smrť, tak v tomto dramaturgickom variante sa smrť javí ako jediná možná (spása)," hovorí režisér Dávid Paška.

ein jedermann/domnul iedeman

Text: Thomas Perle
Regie: Dávid Paška
Produktionsdesign: Julius Leon Seiler
Dramaturgie: Thomas Perle
Kostüme: Maria Lena Poindl
Musik: Magor Bocsárdi
Regieassistenz: Pia Carla Ionescu - Liehn

Mit: Fabiola Petri, Benedikt Hafner, Daniel Bucher, Emőke Boldizsár, Ali Deac, Theodora Sandu, Yannick Becker, Ștefan Tunsoiu, Ioana Cosma, Johanna Adam


Teatrul Național "Radu Stanca" Sibiu
Bvd. Corneliu Coposu nr. 2
550245 Sibiu Romania